Dodany: 2011-02-18 11:49:09

Czym jest prawoPrawo to zespół wszelkich norm, zebranych w ustawy i kodeksy. Mają one na celu usprawnienie działania państwa, a także uregulowanie wszelkich kwestii, które mogą okazać się sporne.

 

Wszelkie normy prawne są konstruowane w taki sposób, by były jednoznaczne. Prawo dotyczy każdego. Nie ma żadnych wyjątków. Do egzekwowania prawa państwo może użyć siły. Pierwsze prawa powstawały jeszcze w starożytności (na przykład kodeks Hammurabiego). Przez lata rozwijały się i precyzowały coraz to kolejne zagadnienia życiowe.

 

Obecnie wyróżniamy kilka gałęzi prawa. Są to między innymi: prawo konstytucyjne, prawo cywilne, prawo administracyjne, prawo finansowe i inne. W zasadzie od początków istnienia prawa kształtowały się zawody specjalizujące się w nim. Dziś, by specjalizować się w prawie należy ukończyć odpowiednie studnia magisterskie oraz zdać wymagane egzaminy państwowe. Do współczesnych zawodów prawniczych zaliczamy między innymi zawody takie jak: prawnik częstochowa, sędzia, kurator, radca prawny szczecin, adwokat..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Czym jest prawo
Nick: